Čo si hovoríme každý deň ?

19. december - 18. deň

Štvrtý adventný týždeň                                                                                     Pondelok 19. december 2011

Svetové dni mládeže v Toronte

Uzdravenie Paulíny

KŇAZ:

Za posledné tri týždne sme prešli dlhou cestou Adventu. Vítam vás v pondelok na začiatku štvrtého týždňa Rorátov. Je to posledná etapa našej rorátnej cesty. Som dojatý z vašej vytrvalej cesty. Zvlášť ďakujem deťom so svetielkami. Určite vám pomáha Duch Svätý, ktorého každý deň prosíte o jeho sedem darov. Pripomínam, že modlitbu k Duchu Svätému nás naučil malý Lolek. Mal 9 rokov, keď mu otec navrhol túto modlitbu. Nikdy na ňu nezabudol. V živote Karola Wojtylu prinášala pekné a hojné ovocie. Pápežovi pribúdali roky a ubúdalo síl, ale nešomral ani sa nevzdával, aj keď bol veľmi chorý stále chodil po svete a všetkým hovoril o Ježišovi.

Určite ste počuli o tom, že Ján Pavol II. vymyslel veľké stretnutia mládeže celého sveta, ktoré boli nazvané: Svetové dni mládeže. Na čele týchto stretnutí je teraz Benedikt XVI.

 

Otázka deťom:

- Kde boli tohtoročné Svetové dni mládeže?

(v hlavnom meste Španielska, v Madride)

KŇAZ:

Áno, Benedikt XVI. sa tento rok stretol s mládežou v Madride. Ján Pavol II. bol posledný krát na Svetových dňoch mládeže v roku 2002.

Otázka deťom:

- Koľko rokov mal Ján Pavol II. v roku 2002?

(82 rokov)

KŇAZ:

Mal 82 rokov a bol veľmi chorý a slabý. Vypočujme si ako na to spomína pápežov Anjel Strážca.

KŇAZ:

Nech celý kostol zvolá:

DETI:

Vítame pápežovho anjela!

PÁPEŽOV ANJEL STRÁŽCA  číta denník (pomaly a výrazne)

Veľmi som sa bál o pápeža, keď v júli roku 2002 priletel do Toronta. Bol tak slabý a chorý, že s ťažkosťami zostupoval po schodoch na plochu letiska. Nemohol som sa ani pozerať na to, s akým veľkým úsilím prekonával každý schod. Bol už pri jednom z posledných schodíkov, keď ktorýsi z kňazov mu chcel pomôcť, ale on ukázal gestom, že si poradí sám. Stálo ho to veľa úsilia, ale predsa to chcel urobiť, aby aspoň takýmto spôsobom prejavil svoju solidaritu s organizátormi Svetových dní mládeže, ktorí mali obrovské ťažkosti pri príprave tohto stretnutia.

KŇAZ:

Na stretnutie ako vždy prišli tisícky mladých z celého sveta. Medzi nimi bol aj Konrád s Paulínou. Konrád začal ľutovať, že sa sem vybrali. Nie dosť, že celú noc bolo treba stráviť pod holým nebom, navyše teraz hrozný lejak. O šiestej ráno z neba leteli kaskády vody. Počasie bolo hrozné – poryvy vetra zničili časť oltára, pri ktorom mal zakrátko Ján Pavol II. odslúžiť sv. omšu. Či pápež vôbec príde?

„Ako sa cítiš?“ – spýtal sa Paulíny. Vyzerala veľmi zle. Bez vlasov na hlave, so šatkou, jej tvár bola bledá a ruky mala zmodrané od zimy. To bolo šialenstvo prísť sem, pomyslel si. S námahou sa usmiala.

„Ďakujem, že ste ma sem priviezli“ – povedala.

Bol to posledný deň Svetových dní mládeže v Toronte. Paulína už dávno snívala o účasti na tomto stretnutí. Rodina sa rozhodla splniť jej toto prianie, tým viac, že to mohlo byť jedno z posledných prianí jej života. Dievča malo rakovinu lymfatických uzlín, bola po chemoterapii, ale jej stav sa nezlepšoval. Včera pricestovali na bývalé vojenské letisko. Vo veľmi peknom počasí sa zúčastnili večerného bdenia s pápežom a potom sa pobrali spať pod holým nebom. Na svitaní ich zobudila hrozná búrka. Lialo a nezdalo sa, že by to malo prestať. Situácia vyzerala dramaticky. Najviac sa trápili organizátori. Vypočujte si to sami.

PRÍBEH 11:

„Svätý Otec, treba Boží zásah, aby to všetko stíchlo“ – počul arcibiskup Stanislav Dziwisz jednu z osôb z pápežského doprovodu ako sa obracia k Jánovi Pavlovi II. Pápež sa po vystúpení z helikoptéry postavil na neveľkú plošinu s kolieskami. Tlačilo ju niekoľko mladých ľudí. Vlastnými silami sa už pohyboval s najväčšou námahou, choroba ho vôbec nešetrila, samostatne mohol urobiť len niekoľko krokov.

Nápory vetra udierali s veľkou silou.

„Svätý Otec, je mi ľúto toho počasia“ – povedal kňaz Tom Rosica, hlavný koordinátor Svetových dní mládeže.

„Don´t worry (Netráp sa)“ – odpovedal. Zdvihol ruku v smere tmavých oblakov a požehnal ich.

Konrád pozeral neveriaco na nebo. Vietor nezoslabol, ale spôsobil, že oblaky začali ustupovať. Dážď slabol z minúty na minútu. A slnko? Na nebi sa zjavili bledé pramene a za chvíľu hrialo celkom príjemne.

Paulína pozrela na Konráda  s akousi iskrou v očiach. Počuli pápeža.

„Lluvia – viento“ – povedal Svätý Otec po španielsky.

„Dážď – vietor – slnko.“„Konrád, nie je to úžasné?“ –  opýtala sa Paulína.

„Úplne ako utíšenie búrky na Genezaretskom jazere.“

„Daj pokoj. Dobre, že už prestalo pršať.“„Cítim sa skvele.“

„To sú predsa tie emócie“ – pomyslel si.

KŇAZ:

Ako ste počuli, tam kde sa zjavil Ján Pavol II. sa naprávalo dokonca aj počasie. V Toronte mal Svätý Otec už 82 rokov. Bol veľmi chorý a slabý, ale nepoddával sa. Bol ako Archanjel Gabriel z dnešného evanjelia, ktorý priniesol Zachariášovi dobrú zvesť, že jeho žena Alžbeta počne syna. Tam kde bol Ján Pavol II. sa diali veľké veci. Predstavte si, že niekoľko dní po návrate z Kanady išla Paulína k lekárovi. Ukázalo sa, že rakovina zmizla. Bola zdravá.

Kňaz poprosí dieťa o otvorenie knihy – anjelovho denníka a o prečítanie  textu pri fotografii a textu na vedľajšej strane.

Otázky:

1. Koľko rokov mal Ján Pavol II., keď pricestoval na svetové dni mládeže v Toronte?

2. Kde boli Svetové dni mládeže na ktorých sa zúčastnil Ján  Pavol II.?

(Rím, Taliansko -  1985, Buenos Aires, Argentína – 1987, Santiago de Compostela, Španielsko – 1989, Czestochowa, Poľsko - 1991, Denver, USA – 1993, Manila, Filipíny – 1995, Paríž, Francúzsko – 1997, Rím, Taliansko – 2000, Toronto, Kanada - 2002)

3. Ako sa volá hlavné mesto Kanady?

Úlohy:

1. Na mape sveta nájdi Kanadu a v nej Toronto.

2. Pomodli sa za súčasného pápeža Benedikta XVI.

Obrázok:

Letisko Toronto v Kanade. Pápež s ťažkosťami vystupuje z lietadla.

Kniha v kostole:

19. december - pondelok.

Fotografia, text: Letisko Toronto v Kanade. Pápež s ťažkosťami vystupuje z lietadla podopieraný kňazom Mieczyslawom Mokrzyckim, júl r. 2002.

Z denníka pápežovho Anjela Strážneho:

V júli roku 2002 Ján Pavol II. priletel do Toronta. Bol taký slabý a chorý, že s ťažkosťami zostupoval po schodoch na plochu letiska. Telo mal slabé , ale bol silný duchom.