Skrytý obraz. Mária, ochráň ma v každom nešťastí

Streda tretí adventný týždeň

14. decembra 2016

Skrytý obraz – 2. svetová vojna

Mária, ochráň ma v každom nešťastí

 

KŇAZ:

– Dnes je 14. decembra a dnes sa 15. krát stretávame. Srdečne vás tu vítam. Do Vianoc, čiže do dňa pred Božím Narodením, nám ostalo presne 10 dní. Pre jedných je to “ešte dlhých 10 dní” a pre iných je to “už len 10 dní”. V každom prípade čas rýchlo plynie a každým dňom, každou hodinou, sa čoraz viac približujeme k stretnutiu s novonarodeným Ježišom. Som si istý, že On sa narodí vo vašich srdciach, lebo sa pekne pripravujete na stretnutie s ním. Každý deň prichádzate, lampiónmi/kahančekmi ukazujete Ježišovi cestu do vašich sŕdc. V tomto advente nám Mária ukazuje cestu, je našou sprievodkyňou k Ježišovi. S ňou prídeme istotne do cieľa. Pripomínam vám prosby, sľuby, alebo poďakovania, ktoré chcete predniesť Márii. Vhadzujeme ich do špeciálnej pokladnice, ktorá stojí pri našej výzdobe. Na poslednej rorátnej svätej omši ju slávnostne vložíme do našich farských jasličiek k Svätej Rodine. Dnes na začiatok zaspievajme našej Kráľovnej.

 

KŇAZ:

– Dúfam, že ste sa včera pomodlili za svoju mamu a za všetky ženy na Slovensku, aby aj ony - ako poľské ženy – strážili pravú vieru v Ježiša Krista.

 

KŇAZ:

– Opäť nastala veľmi ťažká situácia v Poľsku. Ako sme počuli, Jasná Hora bola už od prvého dňa cieľom nepriateľa. Nemci zhodili prvé bomby už 1. septembra zavčas rána a - na počudovanie - žiadna z nich nespôsobila škodu na Jasnej Hore, aj napriek tomu, že úlomky sa našli blízko kláštora.

 

 

Otázky:

1. Ako dlho ostali Nemci na Jasnej Hore počas vojny?

2. Kde pavlíni skryli zázračný obraz Panny Márie?

3. Aké pamiatky zanechali na Jasnej Hore tí, čo prežili vojnu? (Ruženec vyrobený z chleba, kúsky ostnatého drôtu, pudrenky a medailóny, v ktorých skrývali Eucharistiu)

 

Úlohy:

1. Spýtaj sa rodičov alebo niekoho z rodiny, či sa niekedy zúčastnili púte do Čenstochovej.

2. Priprav na papier svoju prosbu, poďakovanie alebo sľub pre Pannu Máriu a prines ho zajtra do kostola - ak si tak ešte neurobil.

 

Obrázok

Ďakovný dar: ostnaté drôty – Mária, ochráň ma v každom nešťastí.