Aktuálne

Za zachovanie sviatku Sedembolestnej Panny Márie vyzbierali zatiaľ 50-tisíc podpisov.

Aktivisti za zachovanie sviatku Sedembolestnej Panny Márie vyzbierali zatiaľ 50-tisíc podpisov.

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Organizátori občianskej iniciatívy za zachovanie sviatku Sedembolestnej Panny Márie majú vyzbieraných zatiaľ viac ako 50-tisíc podpisov, ktoré ľudia pridávajú pod otvorený list predsedovi vlády. Zástupcovia iniciatívy o tom informovali na tlačovej besede v Bratislave.

„Je to pre nás veľké povzbudenie a prekvapenie,“ povedal člen iniciačnej skupiny Martin Dilong. Dodal, že podpisy od občanov stále prichádzajú. Zbierať ich budú do polovice októbra. V druhej polovici mesiaca oficiálne požiadajú o stretnutie s Róbertom Ficom. „Budeme ho žiadať, aby vypočul hlas občanov Slovenska,“ uviedol.

Podľa organizátorov akcie nejde o klasickú petíciu, ale zbieranie podpisov pod otvorený list premiérovi. „Nie je dôležitý počet, ale to, že ľudia pozitívne reagujú,“ povedal Dilong. Podľa neho by nebol problém vyzbierať 100-tisíc podpisov potrebných na to, aby sa ich požiadavkou zaoberal parlament."

„Zmyslom je ukázať, že ľuďom to nie je jedno, a to cítime,“ konštatoval. Hovorí, že sviatok v národe rezonuje a má náboženský, historický, národný a kultúrny rozmer. Do podpisovej akcie sa podľa neho zapájajú aj evanjelici a pravoslávni, čo dodáva iniciatíve ekumenický rozmer.

Organizátori tiež spochybňujú ekonomický argument, s ktorým Fico obhajoval zámer presunúť sviatok. Podľa nich je slabý a nepresvedčivý. „Myslím, že číslo 270 miliónov, ktoré by to malo priniesť do štátneho rozpočtu, je vymyslené,“ povedal ďalší z iniciátorov Peter Mášik.

Vláda uvažuje o zrušení dvoch štátnych sviatkov, ktoré pripadajú na 1. a 15. september. Zrušenie 15. septembra ako štátneho sviatku by si však podľa premiéra Roberta Fica vyžadovalo otvorenie Vatikánskej zmluvy. Obyčajným zákonom nie je totiž podľa neho možné siahnuť na zmluvu medzinárodného charakteru.

 

Právnici: Sviatok Sedembolestnej nemožno presúvať!

Vatikánska zmluva podľa Konferencie biskupov Slovenska neumožňuje zrušiť deň voľna dohodnutý na 15. september. Katolícka cirkev sa stavia proti zámeru premiéra Roberta Fica zo Smeru, aby sa sviatok Sedembolestnej Panny Márie slávil v nedeľu, ak 15. september pripadne na pracovný deň. Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik povedal, že Ficov plán nie je v súlade s medzinárodnou zmluvou, v ktorej sa Slovensko zaviazalo rešpektovať ako dni pracovného pokoja desať cirkevných sviatkov vrátane 15. septembra.

„Naši odborníci nám potvrdili, že takéto riešenie nepripúšťa Vatikánska zmluva,“ povedal Jozef Kováčik. Takmer štyridsať poslancov z KDH, OĽaNO a SDKÚ podpísalo petíciu Iniciatívy občanov za zachovanie sviatku Sedembolestnej Panny Márie. Podporil ju aj prezident Ivan Gašparovič.