Aktuálne

V nedeľu 7. októbra uplynie 25 rokov od vraždy kňaza Štefana Poláka

V nedeľu 7. októbra uplynie 25 rokov od vraždy rímskokatolíckeho kňaza Štefana Poláka, ktorý pôsobil v Borovciach pri Piešťanoch.

BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Ako povedal dnes pre agentúru SITA historik Ústavu pamäti národa Pavol Jakubčin, jeho násilná smrť patrí do skupiny dodnes nevyšetrených záhadných úmrtí, vrážd a útokov na kňazov, ktorých sa v bývalom Československu odohralo v 70-tych a 80-tych rokoch viacero.

Štefan Polák bol za kňaza vysvätený v roku 1974, vo svojich 34 rokoch. V Borovciach pôsobil ako administrátor farnosti od roku 1981. Tu bol na fare v noci zo 7. na 8. októbra 1987 po brutálnom bití a týraní zavraždený. Utýrané telo mŕtveho kňaza našli 8. októbra jeho farníci. Rukami a nohami bol priviazaný o radiátor, ústa mal prelepené lepiacou páskou. Ležal v kaluži krvi, ktorou sa zadusil. Na tele boli znaky po bití a bodné rany. „Pitva ukázala, že následkom silných úderov do oblasti pásu mal odtrhnuté obličky,“ pripomenul Jakubčin.

Prípad začala okamžite vyšetrovať kriminálna polícia i Štátna bezpečnosť (ŠtB). Podľa Jakubčina práve príslušníci Štátnej bezpečnosti Polákovi, najmä pre jeho aktívne pastoračné pôsobenie a priame kontakty so Svätou stolicou, v posledných rokoch pred smrťou znepríjemňovali život. Vyšetrovanie vyústilo do nájdenia páchateľa, za ktorého bol označený dnešnými slovami ´bezdomovec Ladislav Macháč. Ten bol vo februári 1989 aj odsúdený na 13 rokov odňatia slobody, ale v októbri 1989 bol spod obžaloby oslobodený. Skutočný vrah tak zostal neznámy.

Zmena režimu prinášala podľa historika nádej na spravodlivé prešetrenie vraždy. Po roku 1989 bol celý prípad opäť otvorený trikrát. „Napriek viacerým novým skutočnostiam, ktoré obnovené vyšetrovania priniesli, nedokázali vyšetrovacie orgány postaviť skutočného páchateľa pred súd. Navyše, pôvodne obvinený Ladislav Macháč bol v roku 1993 nájdený mŕtvy pri železničnej trati. Údajne vypadol z vlaku,“ konštatoval Jakubčin. Zatiaľ posledné obnovenie vyšetrovania inicioval v roku 2007 Ústav pamäti národa. Tento podnet na Generálnu prokuratúru, podobne ako všetky ostatné podnety z ÚPN, však zostal podľa Jakubčina bez výsledku.

Historikovi sa zdá, že v slovenskej spoločnosti ešte nedozrel čas (a najmä vôľa) na úplné vyšetrenie zločinov, ktoré sa udiali v období komunistickej vlády. „Ak však ako spoločnosť nie sme schopní potrestať nedávne zločiny, je otázne, či dokážeme potrestať tie súčasné,“ vyhlásil.

SITA