Aktuálne

Veľký zvrat nastal v prípade pamätnej mince

Veľký zvrat nastal v prípade pamätnej mince, ktorou si Slovensko chce pripomenúť 1150. výročie príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda. Náboženské symboly sa vrátia na pamätnú mincu.

Potom, ako média pred niekoľkými dňami upozornili, že z tejto mince majú zmiznúť viaceré náboženské symboly ako svätožiara, či kríže na oblečení solúnskych bratov, teraz Národná banka Slovenska (NBS) zatiahla záchrannú brzdu.

„Banková rada NBS schválila pôvodný návrh dizajnu dvojeurovej pamätnej mince Príchod misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu - 1150. Výročie,“ skonštatovala hovorkyňa NBS Petra Pauerová na stránke banky.

 

Ako však dodáva, Národná banka schválila pôvodný návrh dizajnu dvojeurovej pamätnej mince aj s vedomím, že sa bude musieť zriecť svojho pôvodného cieľa. A tým je vydať mincu platnú v celej eurozóne s tematikou príchodu Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy.

Rozhodnutie predstaviteľov NBS ocenila aj europoslankyňa KDH Anna Záborská, ktorá na celú záležitosť upozornila medzi prvými.

"Som naozaj rada, že NBS prekonala svoj strach a nakoniec sa predsa len rozhodla zabojovať. Som presvedčená, že sa tak stalo aj vďaka mojej aktivite, no predovšetkým vďaka podpore zo strany občanov," reagovala Záborská.

Europoslankyňa zároveň zdôraznila, že Slovensko teraz musí presvedčiť ostatné členské štáty, keďže rozhodovať o návrhu bude Rada EÚ kvalifikovanou väčšinou.

Podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka je toto rozhodnutie NBS dôkazom, že netreba rezignovať pri žiadnej otázke, ktorá občanov zaujíma.

„Som veľmi rád, že Banková rada na základe našich návrhov, nášho tlaku a našich argumentov prehodnotila svoj pôvodný postoj a schválila pôvodnú verziu výtvarného návrhu svätého Cyrila a Metoda stvárnených na dvojeurovke," vyhlásil Kaník.

Búrka nevôle sa na Slovensku strhla potom, ako vyšlo najavo, že zástupcovia NBS akceptovali výhrady dvoch členských krajín Európskej komisie a Rady Európskej únie k tejto pamätnej minci. Dôvodom mala byť údajne skutočnosť, že náboženské symboly by nemali byť vyobrazené na spoločnej európskej mene.

"Niektoré členské štáty mali voči pôvodnému návrhu výhrady, s ktorými Európska komisia oboznámila Slovenskú republiku. Slovenská republika tieto pripomienky akceptovala a predložila modifikovaný návrh, ktorý bol schválený v Rade EU a hlasovala zaň aj Slovenská republika,“ vyhlásil predstaviteľ Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Ani toto vysvetlenie sa však slovenskej verejnosti nepozdávalo a aj preto sa predstavitelia KDH, Mostu-Híd a SDKÚ-DS rozhodli ešte vo štvrtok napísať guvernérovi NBS Jozefovi Makúchovi.

„Nevidíme totiž najmenší dôvod, aby sme takto laxne a úradnícky pristupovali k histórii európskej civilizácie. Požiadali sme preto guvernéra NBS Jozefa Makúcha, aby zmenil postoj NBS a aby sa táto otázka prejednávala v zmysle pravidiel na príslušných úrovniach Európskej komisie,“ poznamenal predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník vo štvrtok.

Podľa neho ide totiž o záležitosť, ktorá formuje ako historické vedomie, tak aj „hrdosť na krajinu, národ a prostredie“. „Myslíme si, že je to záležitosť, pri ktorej nemôžeme mlčať,“ dodal Kaník.

V podobnom duchu sa niesli výhrady aj ostatných zástupcov parlamentných strán, a to vrátane vládneho Smeru-SD.

„Cyril a Metod sú svätí a aj na Slovensko prišli ako kresťanskí misionári. Kultúra a reč, ktorú priniesli, súvisí s tým, že sem prišli ako kresťanskí misionári, aj preto boli vyhlásení za svätých,“ zdôraznil.