Aktuálne

V Prezidentskom paláci privítala hlava štátu s manželkou koledníkov

Bratislava 3. januára 2013 - Prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou dnes prijali koledníkov Dobrej noviny. Do Prezidentského paláca prišli koledníci z Čadce – Kýčerky, Banského, Borského Mikuláša a naši koledníci z Višňového a z Turia.

Naša farnosť Višňové sa zúčastnila všetkých doteraz uskutočnených 18 ročníkov Dobrej noviny.

 

Dobrá novina je kolednícka akcia detí na Slovensku, spojená s finančnou zbierkou pre núdznych v misijných krajinách. Prvýkrát sa uskutočnila na Vianoce v roku 1995. Jej organizátorom je eRko - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami. Po celom Slovensku v čase od 24. decembra 2012 do 6. januára 2013, sviatku Zjavenia Pána, koledníci Dobrej noviny opäť navštevujú domácnosti a spolu s koledovaním zbierajú peniaze na podporu rozvojových projektov v krajinách Afriky. Kolednícka zbierka Dobrá novina sa tento rok uskutoční po osemnásty raz. Počas svojej histórie sa postupne stala najväčšou slovenskou verejnou zbierkou na pomoc v Afrike a zároveň jednou z najväčších dobrovoľníckych akcií na Slovensku. Pod mottom tohtoročnej Dobrej noviny „Kráčajme aj naďalej spolu smerom k spoločnosti, ktorá bude spravodlivejšia pre všetkých. Aj pre ľudí s postihnutím.“ sa do koledovania zapojilo viac ako 26 000 koledníkov v 1 286 farnostiach a filiálkach.

Prezidentský pár odovzdal koledníkom Dobrej noviny finančný dar. Ivan Gašparovič zároveň vyjadril radosť zo stretnutia s koledníkmi a konštatoval, že ho teší, ak podobnú radosť roznášajú aj po celom Slovensku. Ocenil, že sa koledníci v rámci svojho voľného času venujú tejto ušľachtilej činnosti „je to pre mňa dobrá správa, že máte veľkú vôľu chodiť medzi ľudí, je to pre mňa potešenie, že sa každý rok stretávate a zbierate prostriedky pre tých, ktorí ich sami nemôžu získať.“ Všetkým koledníkom zavinšoval, aby mali krásny nový rok, aby sa tešili z malých darčekov a aby ich koledovanie urobilo radosť tým, pre ktorých sú vyzbierané a vykoledované prostriedky určené. Riaditeľ a organizátor projektu Dobrá novina Marián Čaučík poďakoval prezidentskému páru za prijatie a možnosť priniesť dobrú novinu aj tento rok do Prezidentského paláca. „Sme hrdí, že slovenskí chlapci a dievčatá sú súčasťou veľkého hnutia detí vo viacerých európskych krajinách, ktorého spoločným cieľom je spravodlivý svet, kde môžu žiť dôstojne všetci ľudia,“ povedal na stretnutí Marián Čaučík.

V minulom roku koledníci v 2 719 skupinkách navštívili takmer 80 000 rodín a spolu s individuálnymi darcami vyzbierali sumu 910 750,77 €. Vďaka tomu mohla Dobrá novina podporiť 28 rozvojových projektov v Keni, Južnom Sudáne, Ugande, Etiópii a Rwande. Zbierka vykoledovaných peňazí sa použije na podporu projektov ako program rozvojového vzdelávania, program vysielania dobrovoľníkov do podporovaných projektov v Afrike.

Náš malý Samko dal kyticu p. Silvii Gašparovičovej.

Pán prezident dal našej Juliánke do pokladničky svoj finančný príspevok pre tohtoročnú Dobrú novinu.

 

Prezidentskému páru sme odovzdali obraz Svätej Rodiny a perníkové lampáše. Jeden veľký a dvanásť malých - toľko nás bolo z farnosti v prezidentskom paláci.

My môžeme povedať, že vzhľadom na počet obyvateľov a počet veriacich farnosti Višňové, sme najlepší v Žilinskej diecéze v počte vyzbieraných peňazí pre Afriku.

 

Tu môžete vidieť video ako odovzdávame prezidentskému páru svoje darčeky.

 

 Viac foto TK KBS je tu.

 Foto na stránke eRka je tu.