Aktuálne

Svätorečenie dvoch pápežov

Dátum svätorečenia Jána XXIII. a Jána Pavla II. Veľkého: Nedeľa Božieho milosrdenstva 2014 - 27. apríl 2014

Vatikán 30. septembra - Pápež František oznámil dátum svätorečenia blahoslavených Jána XXIII., pápeža, a Jána Pavla II., pápeža. Stane sa tak budúci rok 27. apríla na Druhú veľkonočnú nedeľu, ktorá je zároveň Nedeľou Božieho milosrdenstva. Svätý Otec o tom informoval dnes dopoludnia o 10. hod. v Sále konzistória v Apoštolskom paláci vo Vatikáne, kde viedol riadne verejné konzistórium, ktoré sa zaoberalo kanonizáciou týchto blahoslavených pápežov.

Ján XXIII., vlastným menom Angelo Giuseppe Roncalli, bol zvolený za 261. pápeža 28. októbra 1958 po Piovi XII. Pápež Ján Pavol II. ho blahorečil 3. septembra 2000. Vyznačoval sa srdečnosťou, humorom a bohatou pastoračnou činnosťou. Jána Pavla II., Karola Wojtylu, zvolil zbor kardinálov v konkláve 16. októbra 1978. Za blahoslaveného ho vyhlásil jeho nástupca Benedikt XVI. 1. mája 2011. Je považovaný za patróna mladých. Slovensko navštívil počas pontifikátu trikrát.

Riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice P. Federico Lombardi SJ počas dnešného brífingu s novinármi pripomenul, že pápež František schválil svätorečenie Jána XXIII. napriek chýbajúcemu druhému zázraku. Nejde o prvý takýto prípad, práve tento pápež v máji 1960 vyhlásil za svätého Gregora Barbariga (1625-1627) bez toho, aby mu bol priznaný druhý zázrak. Ako ďalej P. Lombardi uviedol, kanonizácia Jána XXIII. sa uskutoční s prihliadnutím na 50. výročie Druhého vatikánskeho koncilu a chýr o jeho svätosti. Pápež František ešte počas rozhovoru s novinármi v lietadle pri návrate z Ria de Janeiro povedal, že spoločné slávenie týchto dvoch svätorečení chce byť znamením pre Cirkev, ocenením svätosti veľkých pápežov, svedkov našej doby, rozličným spôsobom spojených s Druhým vatikánskym koncilom. Pápež Ján XXIII. koncil zvolal a Ján Pavol II. potom učenie koncilu uvádzal do praxe.

Ďalšie zaujímavosti čítaj tu.

Ak budeme živí a zdraví, určite cestujeme do Vatikánu....