Aktuálne

Vatikán - 22. október 2013

Spomienka bl. Jána Pavla II. pripomína: Nebojte sa! Otvorte dvere Kristovi!

Vatikán 22. októbra. Na 22. októbra pripadá liturgická spomienka bl. Jána Pavla II, ktorá sa tento rok spája s 35. výročím začiatku jeho pontifikátu. Bude to posledná spomienka blahoslaveného Jána Pavla II.: 27. apríla budúceho roku totiž Svätý Otec vyhlási Karola Wojtylu za svätého. Alessandro Gisotti z Vatikánskeho rozhlasu sa o poľskom pápežovi rozprával s kňazom Maurziom Mirillim, zodpovedným za pastoračnú starostlivosť o mladých žijúcich v meste Rím. Mirilli je jedným z posledných kňazov, ktorých Wojtyla osobne vysvätil.

Mirilli: Bol som medzi poslednými kňazmi, ktorých vysvätil blahoslavený Ján Pavol II, konkrétne 2. mája 2004. Pamätám si na tento deň, samozrejme tiež na emócie spojené s mojou vysviackou: mať počas vysviacky na hlave ruky pápeža, ktorý bol chorý, vtedy už sedel a ledva rozprával… Ešte stále na sebe cítim tie ruky. Kľakol som si, aby som mu dal znak pokoja, pretože sedel, a nevládal sa zdvihnúť, len s ťažkosťami rozprával: položil moje ruky na opierky kresla a prikryl ich svojimi rukami. Potom mi ich stisol: silno, silno, silno! Pozrel sa mi do očí svojím prenikavým pohľadom - a akoby mi povedal: "Teraz je rad na tebe! Do toho! Odvahu! Neboj sa!"

Gisotti: 22. októbra 1978, teda pred 35 rokmi sa Námestím sv. Petra rozľahlo práve toto zvolanie: "Nebojte sa! Otvorte, otvorte dokorán dvere Kristovi". Slová, ktoré svojím spôsobom vyjadrujú celý jeho pontifikát, jeho svedectvo a jeho svätosť. Odvaha, ktorá je založená na tom, že človek žije s Ježišom…"

Mirilli: Presne tak! Ešte aj vtedy, keď už nevládal rozprávať, jeho ruky hovorili; prostredníctvom jazyka vyjadreného gestami opakoval: "Nebojte sa!" Toto "nebojte sa" ostalo hlboko zapísané vo všetkých, aj vo mne. Je to pozvanie, ktoré ponúka aj súčasný pápež František; je to povzbudenie pre všetkých.

Gisotti: 27. apríla 2014 bude Karol Wojtyla, spolu s Angelom Roncallim, vyhlásený za svätého. Svojím spôsobom sa tým potvrdí zvolanie "Santo subito!" (Ihneď Svätý!), ktoré zaznievalo z úst Božieho ľudu 8. apríla 2005 pri jeho pohrebe. Toto zvolanie dávalo cítiť ako veriaci ľudia vnímali svätosť tohto muža.

Mirilli: Práve tu možno povedať "Vox populi, vox Dei" (Hlas ľudu, hlas Boží). Hlas Božieho ľudu skutočne urýchlil proces kanonizácie. Ešte dnes počujeme pápežov hlas, cítime jeho pohľady, povzbudenia, pastoračné návštevy po celom svete, ale aj v našich rímskych farnostiach. Bol to pápež, ktorý sa naozaj stretával so všetkými a všetkým zanechal znamenie.

Gisotti: Pápež Wojtyla bude vyhlásený za svätého práve na Nedeľu Božieho milosrdenstva: mohli by sme v tejto súvislosti poukázať na to, že aj pápež František zdôrazňuje Božie milosrdenstvo. Aj tu možno vnímať silný vzťah k svojmu predchodcovi, ktorý ho okrem iného aj kreoval za kardinála.

Mirilli: Áno, je tam mimoriadne silný vzťah. Akoby istým spôsobom aj tento mandát, ktorý začal pápež Ján Pavol II. tým, že zaviedol sviatok Božieho milosrdenstva, bol prijatý do pastoračnej praxe a činnosti pápeža Františka, ktorý nás pozýva, aby sme tento sviatok, ktorý si tak veľmi želal Ján Pavol II., preniesli do konkrétnosti našej kňazskej identity, do nášho života Cirkvi. A vidíme, že aj pápež František tento sviatok sprítomňuje vo svojej pastoračnej činnosti.