Aktuálne

Emeritný pápež Benedikt XVI. sa dnes (16. 4.) dožíva 87 rokov

Emeritný pápež Benedikt XVI. sa dnes dožíva 87 rokov. Narodil sa v strede Bavorska, v mestečku Marktl am Inn, 16. apríla 1927.

Pápež František mu k sviatku zablahoželal prostredníctvom telefónu s uistením, že dnes ráno pri slávení svätej omše na neho osobitne pamätal v modlitbe. Ako informoval riaditeľ Tlačového strediska páter Federico Lombardi, vzhľadom na prežívanie Veľkého týždňa si Benedikt XVI. želal prežiť tento deň vo zvyčajnej atmosfére sústredenosti a modlitby, bez osobitných osláv.

Tento deň, ako spomína Joseph Ratzinger vo svojej autobiografii, publikovanej v 90. rokoch, bola Biela sobota: „Bol som pokrstený v deň narodenia, vodou posvätenou v tento deň Paschy.” Keď sa Benedikt XVI. počas Svetového stretnutia rodín v Miláne v roku 2012 delil so svojimi spomienkami na detstvo, povedal, že najdôležitejším momentom pre ich rodinu bola nedeľa. Už v sobotu im otec čítaval nedeľné čítania a v tejto radostnej a duchovnej atmosfére prežívala celá rodina deň Pánov. Ako povedal, vzájomná láska, ktorú prežívali v rodine, im dávala radosť aj z jednoduchých vecí, a tak sa dokázali podržať aj v ťažších chvíľach: „Toto sa mi zdá veľmi dôležité, aby nám aj malé veci prinášali radosť. Takto v tomto prostredí dôvery, radosti a lásky, sme boli šťastní. Myslím si, že v nebi by to malo byť podobne ako to bolo v rokoch mojej mladosti. V tomto zmysle dúfam, že idem domov kráčajúc smerom k druhej strane sveta.“

Už druhýkrát dnes Benedikt XVI. oslavuje svoje narodeniny ako emeritný pápež v kruhu svojej malej „rodiny“– zloženej z tajomníka Mons. Georga Gänsweina, štyroch laických sestier „Memores Domini“, ktoré sa už roky starajú o jeho domácnosť, sekretárky sr. Birgit a jeho brata Georga Ratzingera –, ktorá žije v bývalom kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikánskych záhradách. Emeritný pápež Benedikt XVI. sa – tak ako vopred oznámil – utiahol po svojej abdikácii do ústrania. Od 2. mája 2013, keď sa po dvoch mesiacoch strávených v Castel Gandolfe presťahoval do svojej novej rezidencie, sa na verejnosti objavil dvakrát: 5. júla 2013 pri príležitosti inaugurácie novej sochy sv. Michala vo Vatikánskych záhradách a 22. februára tohto roku, keď sa na pozvanie pápeža Františka zúčastnil na konzistóriu pre kreovanie nových kardinálov.

Myslime na Benedikta v modlitbách.