Aktuálne

Sunnitskí učenci napísali otvorený list vodcovi Islamského štátu

Na porušovanie základných princípov islamu radikálmi z Islamského štátu (IS) upozornili ich vodcu, samozvaného kalifa Abú Bakra Baghdádího, signatári otvoreného listu. Podpísalo ho 120 sunnitských učencov (ulemov).

V dnes (25. 9. 2014) zverejnenom dokumente pisatelia, medzi ktorými sú vedúce osobnosti, pedagógovia, ako aj muftiovia rôznych náboženských inštitúcií z rôznych končín planéty, upozorňujú, že islam zakazuje vraždenie nevinných, vrátane diplomatov, novinárov a humanitárnych pracovníkov, ako aj prenasledovanie a vraždenie príslušníkov iných náboženských komunít.

Signatári s odvolaním sa na verše Koránu poukazujú na fakt, že islam nepripúšťa ubližovanie stúpencom kresťanstva alebo iných monoteistických náboženstiev, vrátane jezidov, ktorých Islamský štát najviac prenasleduje.

Na margo džihádu signatári zdôrazňujú, že ide o "defenzívnu vojnu" moslimov, ktorá "nie je prípustná bez správneho dôvodu, správneho zámeru a správnych noriem správania".

Učenci v rozsiahlom dokumente pripomínajú aj to, že islam zakazuje nútiť obyvateľstvo konvertovať na túto vieru, odopierať práva deťom a ženám a pripisovať diabolské činy Pánu Bohu. Zároveň upozorňujú, že bez súhlasu všetkých moslimov planéty nie je možné vyhlásiť kalifát, a teda ani z presťahovania do neho učiniť povinnosť.

Signatári konštatujú, že IS posúva zmysel Koránu a prijal zákony, v ktorých sa odvoláva iba na niektoré jeho pasáže, kým iné opomína.

Sunnitskí mudrci zdôrazňujú, že neslobodno búrať hroby a mauzóleá stúpencov proroka Mohameda, ako to robia bojovníci Islamského štátu na severe Iraku.