Aktuálne

Začalo sa stretnutie P15. Tisícky mladých budú v Poprade odkrývať poklady

Do Popradu, kde sa v piatok začalo Národné stretnutie mládeže P15, prišli asi tri tisícky mladých ľudí, kňazov či rehoľníkov.

Piatok - čítaj a pozeraj tu.

Sobota - čítaj a pozeraj tu.

Podujatiu predchádzala desaťmesačná duchovná príprava s názvom Čistý rok, ktorú minulý rok v septembri odštartoval Celoslovenský mládežnícky program 7BOLESTNÁ. Prvé podujatie tohto druhu s názvom R13 bolo naposledy pred dvoma rokmi v Ružomberku.

Poprad sa stal hlavným mestom mládeže

Organizátori pripravili pre účastníkov bohatý duchovný, kultúrny a športový program, ktorý vychádza z biblického verša „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha“ (Mt 5, 8). „Toto blahoslavenstvo symbolicky rozoberieme na súčiastky. Naším ďalším veľkým snom je, aby stretnutím žilo celé mesto, v ktorom sa koná. Chceme sa preto ukázať a byť prítomní v celom meste, nielen v hale, ale byť všade – ako hovorí Svätý Otec František – vyjsť z kostola do ulíc,“ vysvetlil tajomník Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska Ondrej Chrvala.

 

„Je to veľká udalosť pre naše mesto. Mesto Poprad sa v súčasnosti stane mestom mládeže Slovenska. Som veľmi rád, že sem príde viac ako tritisíc mladých ľudí, ktorí spoznajú naše mesto,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

Poprad si v piatok pripomenie aj návštevu svätého pápeža Jána Pavla II. pred dvadsiatimi rokmi osadením pamätnej tabule na pravej strane konkatedrály. „S tabuľou, ktorá je darom mesta, som bol v Levoči, kde ju na návšteve tohto pútnického miesta posvätil kardinál Dziwisz,“ dodal popradský primátor.

Program je ušitý na mieru

V programe vystúpi približne tristo hostí. Umelecké vystúpenia, pripravené špeciálne pre P15, predvedú profesionálni a amatérski umelci zo Slovenska aj zo zahraničia. Okrem toho sa účastníci môžu tešiť na slávenia a modlitby v netradičnom šate. Mladých čaká aj špeciálna expedícia s túžbou objaviť poklady živej cirkvi a rôzne svedectvá.

„V celom programe budeme odkrývať poklady. Nielen tie, ktoré majú ľudia v sebe, ale aj poklady liturgie. Pred mladými odhalíme poklady kultúry, poklady mnohých ďalších tajomstiev, ktoré sa skrývajú v bežnom živote okolo nich, ale vôbec si ich nevšímajú. Prostredníctvom mladých chceme ukázať, že cirkev je mladá,“ prezradil šéf mediálneho tímu Michal Lipiak. Na príprave Národného stretnutia mládeže sa bez nároku na odmenu podieľa aj štyristo dobrovoľníkov.

Trojdňový program vyvrcholí nedeľným slávením Eucharistie. Slávnostnú nedeľnú svätú omšu bude celebrovať bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Súčasťou nedeľného programu bude aj spustenie duchovnej prípravy s názvom Milosrdný rok. P15 tak otvorí rok príprav na budúcoročné Svetové dni mládeže v Krakove.

Organizátori predpokladajú, že trojdňového víkendového podujatia sa zúčastní vyše 3000 ľudí z celého Slovenska, ale aj desiatky hostí z Čiech, Poľska, Maďarska či Srbska.

Vladimíra Legíňová

 

30. júla

P15 v Poprade odhalí cez víkend pre tisícky mladých poklady sveta

 

Poprad 30. júla. V Poprade sa tento piatok začne druhé celoštátne stretnutie slovenskej mládeže s názvom P15. Na víkendovú akciu, ktorá priamo nadväzuje na Svetové dni mládeže (SDM), príde vyše 3000 ľudí z celého Slovenska. Očakávajú sa desiatky hostí z Čiech, Poľska, Maďarska či Srbska. Na podujatí, ktorá je spojená s jednorázovou zbierkou šatstva, vyvrcholí duchovná príprava s názvom Čistý rok. P15 otvorí rok príprav na SDM v Krakove, na ktoré pozýva mladých sveta pápež František. V programe, ktorý je zameraný na odhaľovanie pokladov, vystúpi okolo 300 hostí. Láka na desiatky rôznych umeleckých čísiel pripravených špeciálne na mieru, ktoré predvedú profesionálni a amatérski umelci zo Slovenska i zahraničia, ale aj na slávenia a modlitby, ktoré sa mladým predstavia v netradičnom šate. Mladých čaká špeciálna expedícia s túžbou objaviť poklady živej Cirkvi. Na príprave akcie, počas ktorej si mesto symbolickým osadením pamätnej tabule pripomenie návštevu svätého pápeža Jána Pavla II. spred 20 rokov, sa podieľa tím z Rady KBS pre mládež a univerzity s dvadsiatkou vedúcich pracovných tímov. Bez nároku na odmenu pod nimi pracuje vyše 400 dobrovoľníkoov.

"Cieľom všetkých Národných stretnutí mládeže je osobné stretnutie s Kristom. Mladým chceme ponúknuť zážitok živej Cirkvi. Chceme sa zároveň spojiť v modlitbe s našimi otcami biskupmi a roznietiť v mladých túžbu po novej evanjelizácii. Poprad je mesto pod Tatrami, ktoré nás podľa slov svätého Jána Pavla II. neoddeľujú od susedného Poľska, ale práve naopak - spájajú. P15 otvorí rok príprav na SDM v Krakove, preto je krásne, že budeme Poľsku tak blízko,“ hovorí hlavný zodpovedný za P15 Ondrej Chrvala. „Tešíme sa, že celý nás program sa viaže s odkazom, ktorý nám určil Svätý Otec František. Ide o citát z Biblie "Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha". V jeho duchu chystáme celý program. Toto blahoslavenstvo symbolicky "rozoberieme na súčiastky“. Naším ďalším veľkým snom je, aby stretnutím žilo celé mesto, v ktorom sa koná. Chceme sa preto ukázať a byť prítomní v celom meste, nielen v hale, ale byť všade - ako hovorí Svätý Otec František - vyjsť z kostola do ulíc," spomína tajomník Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska, ktorá za podujatím stojí. "Veríme, že otcov biskupov nesklameme. Tešíme sa, že takmer všetci prídu osobne na P15. Šiesti z nich nám prisľúbili účasť na celom víkendovom podujatí," dodáva Ondrej Chrvala.

Národné stretnutie mládeže P15, ktorého generálnym partnerom je mesto Poprad, sa začne v piatok 31. júla a potrvá do nedele 2. augusta 2015. Nebudú v ňom chýbať katechézy s biskupmi pre mladých, krížová cesta, duchovné, kultúrne a športové aktivity. P15 má 15 patrónov, logo i hymnu. Naspievala ju Sima Martausová. Predchádza mu pracovný týždeň dobrovoľníkov. Jeho cieľom je nielen práca, ale aj špeciálna duchovná príprava pre mladých dobrovoľníkov. Oficiálna príprava začala už vlani v septembri, kedy tím mladých pripravil mládežnícky program 7BOLESTNÁ v Šaštíne. Na program nadviazala novembrová dvojtýždňová púť kríža SDM a ikony Panny Márie, ktoré daroval mladým sveta pápež Jána Pavol II. V súčasnosti prebieha jeho putovanie v rámci príprav na SDM v Poľsku. Celoročná príprava vyvrcholí práve na P15. Program stretnutia mládeže bude na rôznych miestach mesta Poprad. Dominantné budú najmä tri miesta - Konkatedrála Sedembolestnej Panny Márie, Aréna Poprad a Námestie sv. Egídia. Kompletný je možné nájsť na stránke www.narodnestretnutiemladeze.sk. P15 nadväzuje na Národné stretnutie mládeže R13, ktoré sa konalo v roku 2013 v Ružomberku. Bola to alternatíva pre tých, ktorí nemohli vycestovať na Svetové dni mládeže v brazílskom Rio de Janeiro. Navštívilo ju okolo tritisíc mladých ľudí z viacerých krajín. Podnetom pre R13 i P15 boli SDM. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet pápeža Jána Pavla II.