Aktuálne

Vo Vatikáne preverujú zázrak na príhovor Zdenky Schelingovej

Slovenskí biskupi sa vo Vatikáne informovali aj o procesoch blahorečenia biskupov Vojtaššáka a Buzalku či laičky Anky Kolesárovej.

Kongregácia pre kauzy svätých sa momentálne zaoberá posudzovaním zázraku, ktorý sa mal stať na príhovor blahoslavenej rehoľníčky Zdenky Schelingovej. Informáciu slovenským biskupom potvrdili predstavitelia vatikánskej kongregácie v rámci prebiehajúcej návštevy ad limina apostolorum v Ríme.

K predpokladanému zázračnému uzdraveniu na príhovor sestry Zdenky došlo v arcidiecéze Denver v USA. Preverovanie na diecéznej úrovni uzavreli začiatkom roka 2014. Takmer 700-stranový spis, ktorý obsahuje svedectvá a lekárske záznamy o uzdravení, následne doručili do Ríma.

„Ak sa preukáže, že táto udalosť je podľa lekárskej vedy naozaj nevysvetliteľná, môžeme dúfať, že Svätý Otec František bude rozhodovať o svätorečení sestry Zdenky Schelingovej, mučenice komunistického režimu,“ uviedla v tom čase Šebastiana Tuptová, provinciálna predstavená Milosrdných sestier Svätého kríža na Slovensku, ku ktorým patrila aj sestra Zdenka.

Prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Angelo Amato informoval slovenských biskupov aj o procesoch blahorečenia, ktoré sa týkajú biskupov Vojtaššáka a Buzalku, saleziána Titusa Zemana, laičky Anky Kolesárovej a otca a syna Munkovcov. Diecézna fáza týchto prípadov je už uzavretá, ich posudzovanie má v rukách vatikánska kongregácia.

Kardinál Amato zároveň zdôraznil, že pápež František považuje kauzy mučeníkov viery z obdobia komunistického prenasledovania za významné a povzbudil biskupov, aby o nich hovorili.

Zdenka Schelingová sa narodila v roku 1916 v Krivej na Orave. V roku 1952 ju zatkli príslušníci ŠtB, mučili ju a odsúdili na 12-ročné väzenie za údajnú velezradu. Zomrela v roku 1955 vo veku nedožitých 39 rokov. Pápež Ján Pavol II. ju ako prvú ženu v novodobej histórii Slovenska vyhlásil za blahoslavenú počas návštevy našej krajiny v roku 2003.