Aktuálne

Zomrela slovenská misionárka Veronika Terézia Racková SSpS

Slovenka, ktorú postrelili v Južnom Sudáne, zomrela

BRATISLAVA - Slovenská misionárka a lekárka Veronika Terézia Racková, ktorú v Južnom Sudáne postrelili útočníci v piatok zomrela. Sestra Veronika Terézia Racková bola členkou Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého (verbistky) a pracovala ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne.

V pondelok (16. 5.) sa hodinu po polnoci vracala po odvoze pacienta do inej nemocnice, keď na jej auto zaútočili ozbrojenci, ktorí ju postrelili. Misionárka absolvovala sériu operácií v miestnej nemocnici a v Keni. TK KBS v pondelok informovala, že podľa lokálnych médií boli ako páchatelia činu zadržaní traja vojaci z armádnej jednotky "Joint Operation Unit", rozmiestnenej v oblasti na zaistenie bezpečnosti civilistov počas noci.

Bratislava 20. mája. Slovenská misionárka Veronika Terézia Racková SSpS, ktorá pôsobila ako lekárka v Južnom Sudáne, dnes zomrela. TK KBS to potvrdila provinciálna predstavená Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého sr. Lucia Slušná. Čas pohrebných obradov zatiaľ nie je známy.

Sr. Veronika Terézia Racková pracovala ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne. V pondelok tento týždeň, hodinu po polnoci, sa vracala po odvoze pacienta do inej nemocnice, keď jej auto atakovali ozbrojenci, ktorí ju postrelili. Podľa lokálnych médií boli ako páchatelia činu zadržaní traja vojaci z armádnej jednotky tzv. „Joint Operation Unit“, rozmiestnenej v oblasti na zaistenie bezpečnosti civilistov počas noci. Absolvovala sériu operácii v miestnej nemocnici a v Keni.

Členka Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého Veronika Terézia Racková v minulosti pôsobila v Taliansku, Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Írsku, Anglicku, Indonézii a Ghane. Na Slovensku v minulosti pôsobila ako provinciálna predstavená.

K modlitbám za zosnulú rehoľnú sestru pozýva aj sr. Maria Theresia Hörnemann, generálna predstavená Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.

"Drahí bratia a sestry, pozdravujem vás s láskou na sviatok Matky Jozefy! Všetci sme sa modlili za zázrak pre sestru Veroniku Rackovú a ona bojovala o život. Je nám veľmi ľúto, že vás dnes musíme informovať, že napriek všetkým snaženiam lekárskeho tímu sestra Veronika zomrela. Dala svoj život a svoju smrť za ľudí v Južnom Sudáne. Spojme sa v modlitbe, aby sa jej krv a smrť stali semenom zasiatym pre väčší mier pre ľud Južného Sudánu i celého sveta," píše sr. Maria.

"Odovzdávame ju láske Trojjediného Boha, ktorého milovala až do konca! Viac informácií poskytneme neskôr. Zostávame spojení v modlitbe za večný odpočinok sestry Veroniky, s účasťou na bolesti najmä jej sestry, Pavly Rackovej, ako aj našich sestier a bratov v Južnom Sudáne a na Slovensku," uvádza sr. Maria Theresia Hörnemann, generálna predstavená Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.