Aktuálne

Mučeník Jerzy Popieluszko už blahoslavený

Svätú omšu slúžil prefekt Kongregácie pre svätých arcibiskup Angelo Amato. On bol zároveň aj kazeteľom. Kázeň pozri tu.  Jerzy Popieluszko slúžil omše za vlasť aj v časoch tvrdého komunizmu. Po 26 rokoch. Nad oltárom na varšavskom námestí maršala Pilsudského sa do diaľky týčil veľký nápis – „zlo poraz dobrom“. Práve týmto heslom dával Jerzy Popieluszko sily Poliakom v boji proti  komunizmu.  Kňaza, ktorého v 80. rokoch v čase stanného práva v Poľsku prezývali kaplánom protikomunistického hnutia Solidarita, zabili za jeho činnosť v roku 1984 príslušníci tajnej komunistickej bezpečnosti.  Dvadsaťšesť rokov po smrti ho blahorečili. Do Varšavy si ho prišlo uctiť 150­tisíc ľudí. „Jeho zanietená služba a martýrstvo sú  výnimočným symbolom víťazstva dobra nad zlom,“ ocenil Jerzyho Popieluszka z Cypru, kde bol na návšteve, aj Svätý Otec Benedikt XVI.

 Jerzy Popieluszko bol často chorý mladý kňaz. V auguste 1980, keď vypukli v krajine veľké štrajky, slúžil sv. omšu na podporu štrajkujúcich hutníkov vo Varšave. „Na tú omšu nikdy nezabudnem. Mal som ohromnú trému. Už samá situácia bola úplne nová. Čo nastane?“ spomínal neskôr podľa TVN24 Popieluszko na historické okamihy.

 Rýchlo sa dostal do prostredia odporcov režimu z hnutia Solidarita. Vyhlásenie vojnového stavu v decembri 1981 kňaza neumlčalo. O mesiac prvýkrát slúžil sv. omšu za vlasť. Protivníci ich nazývali aj protikomunistickými mítingami. „Aby si človek zachoval dôstojnosť, musí zostať slobodným, dokonca aj pri vonkajšej porobe,“ povedal raz podľa TVN24. Jeho sv. omše vysielalo Rádio Slobodná Európa, vďaka čomu jeho hlas počúvali milióny Poliakov. Pri chytľavých kázniach pritom neimprovizoval, všetko si dôkladne pripravil.

Takmer okamžite sa oňho začala zaujímať poľská štátna bezpečnosť. „Vedel, že jeho život je v nebezpečenstve, no nebál sa smrti, neprestal kázať proti zlým veciam v režime,“ povedala pre AFP Anna, jedna z účastníčok nedeľnej omše.

Agenti navštevovali jeho omše a hľadali spôsoby, ako populárny hlas umlčať. Keď sa ho nepodarilo zastrašiť hodením tehly s výbušným materiálom do bytu či krátkym uväznením, pritvrdili. Prvý pokus o atentát im nevyšiel. Hodenie kameňa do skla idúceho auta prežil. O šesť dní, 19. októbra 1984, traja agenti po sv. omši v meste Bydgoszcz Jerzyho Popieluszka uniesli. Zviazaného kňaza hodili do kufra auta a neskôr na smrť umučili. Zohavené telo tohto mučeníka pre vieru hodili do Visly, kde ho vylovili až o desať dní.

„Novembrový pohreb v kostole sv. Stanislawa Kostku sa zmenil na veľkú manifestáciu, zúčastnilo sa na ňom 600­tisíc ľudí,“ napísal denník Gazeta Wyborcza. Troch agentov neskôr odsúdili  a skončili vo väzení. Všetci sú už na slobode.