23. október

Dnes - 23. októbra - sa modlíme za Somálsko

Hlavné mesto je Mogadišo

rozloha 637 700 km2

obyvateľov 9,5 mil.

kresťanov 0,04 %Somálsko leží v tzv. „Rohu Afriky“, v jej severovýchodnej časti. V poslednom čase sa stalo známym útokmi pirátov na obchodné lode. Je to jedno z najhorších miest pre život na svete. Veľa rokov tam trvá občianska vojna a hlad a štát sa v skutočnosti rozpadol. V júli tohto roku v Somálsku z dôvodu dlhého sucha, rán sarančí  a dlhoročnej občianskej vojny bol ohlásený stav  hladomoru. Z toho dôvodu zomrelo už 12 tisíc ľudí a čoskoro môže hladovať 12 miliónov ľudí. Okrem toho jednotlivé časti Somálska kontrolujú ozbrojené bandy, z ktorých najväčšia je „Al-Shabab“ zvaná milícia. V miestach, kde zasahuje táto banda, zaväzuje ukrutné právo potláčajúce všetky náboženstvá okrem islamu. Kresťania sú verejne zabíjaní a ženy, ktoré sa dopustili cudzoložstva, sú kameňované. Dokonca malé deti sú nútené sledovať tieto hrozné popravy.

Tak v okolí Mogadišu, hlavného mesta Somálska rukami Al-Shababu zahynula 7. januára tohto roku matka štyroch detí, 36 ročná Asha Mberwa. Jej príbuzný povedal, že mohamedáni z povstaleckej skupiny ju zatkli blízko domu a potom pred očami všetkých obyvateľov dediny jej podrezali hrdlo. Jej manžel Abdinazir Mohammed Hassan nebol vtedy doma. Telefonoval dva dni predtým – 5. januára, aby sa dohodli na podrobnostiach úteku celej rodiny. Bohužiaľ, rozhovor bol zachytený a z neho sa banda Al-Shabab dozvedela, že rodina chce prestúpiť na kresťanstvo. Teraz sa muž Ashy Mberwy ukrýva spolu so štyrmi deťmi, ktoré neustále plačú za mamou.


Modlime za vyznávačov Krista, ktorí sú verejne zabíjaní v Somálsku ako výstraha pre tých, ktorí by chceli opustiť islam.


Piaty desiatok sa modlíme za seba, za našu rodinu, za posilnenie našej viery.