Aktuálne

Benedikt XVI. Jánovi Figeľovi

Benedikt XVI. vyjadril vďačnosť Jánovi Figeľovi za ústavné zakotvenie manželstva

Bratislava 19. júna. Emeritný pápež Benedikt XVI. vyjadril vďačnosť podpredsedovi Národnej rady SR Jánovi Figeľovi za ústavné zakotvenie manželstva ako zväzku muža a ženy. Urobil tak prostredníctvom listu, v ktorom reaguje na Figeľovu gratuláciu k pápežovým narodeninám. Ako uviedol Ján Figeľ, list ho povzbudil v ďalšom úsilí o spoločné dobro na Slovensku, ale aj vo svete.

"Chcem vyjadriť svoju vďačnosť za Váš pozdrav k narodeninám a za spomienku na naše mnohé stretnutia v uplynulých rokoch. Oceňujem Vašu uvážlivosť, zvlášť Vaše láskavé slová o mojich prácach týkajúcich sa vzťahu medzi vierou a rozumom. Doplnenie slovenskej ústavy potvrdzujúce, že manželstvo je zväzkom medzi mužom a ženou, ma veľmi uspokojilo. Viem, že v období poznačenom mnohými ideológiami, ktoré sú nepriateľské voči manželstvu, si presadenie tejto novely vyžiadalo veľkú odvahu. So želaním všetkého najlepšieho pre Vašu prácu Vás uisťujem o osobitnej spomienke na Vás v mojich modlitbách a zasielam moje požehnanie ako prísľub milosti a pokoja," píše v osobnom liste Jánovi Figeľovi Benedikt XVI.

S Benediktom XVI. sa súčasný predseda slovenských kresťanských demokratov stretol v období jeho pontifikátu viackrát - v Brne, Ríme, Castel Gandolfo a Verone. Za výnimočné považuje prvé stretnutie v Kolíne nad Rýnom počas Svetových dní mládeže v roku 2005. "Bolo to počas jeho prvej návštevy v rodnom Nemecku, kde som bol pozvaný ako eurokomisár pre vzdelávanie a mládež. Európska únia vtedy významne podporila toto svetové podujatie," povedal Figeľ, podľa ktorého kládol emeritný pápež vždy veľký dôraz nielen na vieru, ale aj na rozum, logiku a prirodzený zákon a ich pozitívny vzťah ku kresťanskej viere. "Jeho múdrosť vychádza z hlbokého a rozsiahleho poznania. Jeho rozhodnutie o odstúpení z úradu bolo vyjadrením vnútornej sily a pokory," dodáva Ján Figeľ.