Farský úrad

O farnosti

Farnosť Višňové patrí do Žilinskej diecézy (od 14. 2. 2008). Je začlenená do dekanátu Rajec.

Farnosť tvoria dve samostatné obce: Višňové a Turie.

Farský kostol sv. Mikuláša vo Višňovom sa začal stavať v roku 1769 a posvätený bol roku 1783.

Filiálny kostol sv. Michala v Turí pochádza dokonca z roku 1595.

Kaplnka sv. Anny v Turí je z roku 1710

Údaje o farnosti

Názov:

Rímskokatolícka cirkev, Farnosť Višňové

IČO:

31905269

DIČ:

Bankové spojenie:

Slovenská sporiteľňa:

Sk73 0900 0000 0000 7650 8118

Adresa:

013 23 Višňové pri Žiline 70

Telefón:

Kňaz:

JCDr. PaedDr. Jozef Bagin, PhD.; farár - súdny vikár Žilinskej diecézy

Úradné záležitosti na farskom úrade môžete vybaviť najlepšie v týždni po sv. omši.

Krsty detí bývajú poslednú nedeľu v mesiaci. Krstná náuka je deň vopred, v sobotu o 9,00 hod. na fare. (Presný termín krstov a krstných náuk pozrite v aktuálnych farských oznamoch). Dieťa má byť pokrstené vo farnosti, v ktorej rodičia skutočne bývajú.

Krstným rodičom môže byť iba praktizujúci kresťan-katolík, ktorý spĺňa všetky podmienky, určené kánonickým právom.

Sobáš nahláste najmenej 3 mesiace vopred. (Ak niektorý zo snúbencov nemá prijaté základné sviatosti – krst, birmovanie a Eucharistia – a chce ich prijať pred sobášom, je potrebná dlhšia príprava.)

Sobáš má byť vo farnosti, z ktorej pochádza snúbenica alebo snúbenec.

Chorých a starých nahlasujte, prosím, aby mohli prijímať sviatosti. Ak máte doma starého alebo chorého človeka, neodkladajte so sv. spoveďou Vašich blízkych. Pomôžte im aj takou formou, že im zavoláte kňaza.

Ak sú Vaši drahí v nemocnici v Žiline, aj tam je kňazská služba. Môžete zavolať kňaza telefonicky na čísle: 0903 / 982 333.

Úmrtie nahláste na fare a dohodnite termín pohrebu. Potrebné doklady (List o prehliadke mŕtveho vystavený lekárom a potvrdený matrikou v mieste úmrtia) treba priniesť na Farský úrad. Kňaz ho potrebuje mať pred pohrebom.

Úmysly sv. omší môžete nahlásiť po sv. omši v sakristii. Treba počítať s tým, že v prípade pohrebu má prednosť pohrebná sv. omša za zomrelého. Vaša  sv. omša, ak bola dohodnutá na presný termín, sa prekladá. Príďte za kňazom, aby ste sa dohodli na novom termíne. Vďaka za porozumenie.

Výročné sv. omše za zomrelých je takisto potrebné nahlásiť vopred.