Aktuálne

Dnes - 13. októbra - sa modlíme za Irak

Irak má rozlohu 438 317 km2

obyvateľov 30 mil.

kresťanov 5 %




Krajinu nad dvoma veľkými riekami, Eufratom a Tygrisom, dobre poznajú slovenskí i poľskí vojaci. Počas posledných rokov spolu s americkými vojakmi, ale aj s vojakmi z ostaných krajín skúšali nastoliť v Iraku poriadok. Bohužiaľ sa im to nepodarilo. V Iraku v bombových atentátoch neustále zomierajú ľudia a medzi nimi aj kresťania.

Od roku 2003 islamisti zabili tri tisíc kresťanov a tisíce iných bolo nútených utiecť zo svojho rodného kraja. V roku 1987 žilo v Iraku okolo 1 400 000 kresťanov. Dnes ich tam je len 400 000. Čo sa stalo s ostatnými? Utiekli. Zanechali svoje domy, kostoly, polia, každý chcel aspoň prežiť, každý chcel ochrániť svoje deti pred smrťou. Nie všetkým sa podarilo utiecť, iní sa rozhodli zostať dokonca.

Jedným z nich je odvážny kňaz Ragheed Ganni. Kňazovi neustále hrozili, aby  zatvoril kostol a opustil svojich veriacich. Kňaz Ganni vydržal do konca. Mal 35 rokov. 3. júna 2007 vychádzajúc z kostola po odslúžení nedeľnej sv. omše bol zadržaný na ceste skupinou ozbrojených mužov, z ktorých jeden vykríkol: „Hovorili sme ti, aby si zamkol kostol. Prečo si to neurobil? Prečo si ešte tu?“ Kňaz Ragheed  odpovedal: „Ako by som mohol zamknúť Boží dom?“ Vtedy ho muži zhodili na zem spolu s tromi diakonmi, ktorí ho sprevádzali: Basmanom Yousef Daoudom, Ghasanom Bidawidom a Wadideom Hannaom a chladnokrvne ich rozstrieľali.

 

Z roku 2004: Útok na arménsky katolícky kostol a Chaldejský biskupský úrad v Mosule 7. decembra 2004 bol posolstvom, ktoré chceli dať teroristi všetkým kresťanským cirkvám v Iraku. Pre agentúru Asia News to uviedol páter Ragheed Ganni, ktorý bol priamym svedkom atentátu.

Piati muži vnikli do budovy, z nich traja mali zakryté tváre. Umiestnili v nej bomby a kňaza pod ťarchou vyhrážok vyviedli z budovy. Teroristi uviedli, že budovu zničili preto, lebo Američania ničia ich mešity. Páter Ragheed potvrdil, že chaldejskí katolíci v stredu 8. decembra normálne slávili sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie. „Ľudia boli veľmi prestrašení, ale chceli sme im dať znamenie nádeje. To, že sa pápež modlí za Irak a jeho ľud, je pre nás veľkou posilou a povzbudením. Modlite sa aj vy za nás. Irackí kresťania musia niesť ťažký kríž. Vieme, že v západnom svete sú ľudia, ktorí sa za nás modlia a to je našou oporou. Byť kresťanom v tejto situácii nie je jednoduché, ale buď ste ním až do dôsledkov s vedomím straty vlastného života, alebo sa nemôžete nazývať kresťanom. Stratiť život pre veľkú vec, akou je viera v Ježiša Krista, stojí za to," zdôraznil pre agentúru Asia News páter R. Ganni.



Modlime sa za kňazov v Iraku, ktorí s nasadením života slúžia vyznávačom Krista.


Piaty desiatok sa modlíme za seba, za našu rodinu, za posilnenie našej viery.