Dnes - 24. októbra - sa modlíme za Severný Sudán

rozloha 1 886 068 km2

obyvateľov 30,8 mil.

kresťanov 3,5 %

Ešte pred rokom krajina s takýmto názvom nebola na mape sveta. Bol jeden Sudán, kde už niekoľko desiatok rokov severná a južná časť žili v konflikte. Na severe Sudánu žili hlavne Arabi. Južnú časť obývali hlavne pohania a kresťania. Nedávno po 22-ročnej občianskej vojne, v júli tohto roku, sa krajina podelila na dve polovice. Obyvatelia z juhu sa v hlasovaní rozhodli, že chcú žiť vo vlastnej nezávislej krajine. Od roku 1989 je prezidentom Sudánu Omar Hassan al-Bashir, na ktorého Medzinárodný trestný úrad v Haagu vypísal zatykač. Al-Bashir je stíhaný za genocídu a jeho zoznam spáchaných zločinov je dlhý. Okrem iného dáva peniaze teroristom, ktorí sú zodpovední za útoky. Keď sa prezident Sudánu dozvedel o zatykači, ktorý naňho vydali v Haagu, hneď  vyhodil z krajiny 13 charitatívnych organizácií. Na prvý pohľad panuje v Sudáne mier, ale v skutočnosti ľudia neustále trpia kvôli násiliu a hladu. Začiatkom septembra vybuchol v krajine ďalší konflikt medzi sudánskou armádou, ktorá je verná úradom v Chartúme a vojakmi ľudového osloboditeľského hnutia v Severnom Sudáne. Štátne orgány vyhlásili výnimočný stav. Biskup Daniel Adwok z Chartúmu zhromažďuje vo farnosti Singa tisíce vysídlencov. Do organizácie Pomoc Cirkvi v núdzi píše takto: „Mnoho civilov opustilo Damazin narýchlo. Sú hladní, vyziabnutí, chýbajú deky. Veľa starších ľudí, ktorí nedokázali zájsť ďaleko, zostali 10 km od mesta.“

Modlime sa za vyznávačov Krista prenasledovaných a stále hladujúcich v Severnom Sudáne.

Piaty desiatok sa modlíme za seba, za našu rodinu, za posilnenie našej viery.