Aktuálne

Ďalší krok k svätorečeniu: Vatikán preveruje zázrak vykonaný na príhovor Jána Pavla II.

Kongregácia pre kauzy svätých pred mesiacom obdržala dokumentáciu k údajnému zázraku, ktorý sa stal na príhovor pápeža Jána Pavla II. Na rozdiel od procesu blahorečenia sa postupuje v najväčšej tichosti.

„Je potrebné, aby všetko prebehlo so zdržanlivosťou a potrebným pokojom. Hovoriť o zázraku bude vhodné až na konci, keď bude overovanie ukončené,“ povedal pred začatím procesu svätorečenia zosnulého pápeža kardinál Angelo Amato, ktorý vedie Kongregáciu pre kauzy svätých. Narážal tým na sústavnú medializáciu predchádzajúceho procesu blahorečenia a dodal, že „treba predísť akémukoľvek druhu ovplyvňovania lekárov a teologických poradcov“.

Tieto slová sa síce nepodarilo naplniť do bodky, ale proces svätorečenia prebieha podstatne nenápadnejšie ako jeho blahorečenie. Napriek tomu, že sa verejnosť dozvedela o preverovaní zázraku, stále sa nevie, o aký prípad ide. Naopak, počas procesu blahorečenia boli známe takmer všetky detaily uzdravenia francúzskej rehoľnice Marie Simone-Pierre z Parkinsonovej choroby.

To, že postulátor procesu Sławomir Oder dodal kongregácii potrebnú dokumentáciu zázračnej udalosti, medzičasom potvrdil nielen kardinál Amato, ale aj bývalý sekretár Jána Pavla II., kardinál Stanisław Dziwisz. Potenciálny zázrak však stále nie je na stole lekárskej komisie, ktorú vedie osobný lekár Benedikta XVI. Patrizio Polisca. Kongregácia zatiaľ len preveruje, či prípad spĺňa všetky kritériá. Základnou podmienkou je, že k zázračnej udalosti došlo až po vyhlásení Jána Pavla II. za blahoslaveného, teda po 1. máji 2011. Po lekárskej komisii musí zázrak posúdiť aj teologická komisia a kardináli a biskupi z kongregácie. Celý proces definitívne uzavrie podpis pápeža.